GANZ-zal szemben avagy elvonási tünetek

"Ez megrendelte, ez megcsinálta, ez használja, ez széttárja a kezét, ez pedig nem fizeti ki..." Szabad emberek egy szabad országban azt csinálnak, amit csak szabad....

A teljesség igénye nélkül jelenjen meg néhány hivatkozás az üggyel kapcsolatban:

Fizetésképtelen történet

A Ganz Acél és a Megyeri híd

 

2009./14. szám - április 2.

·          

Brückner Gergely -

A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsnak is tagja a Ganz Acél Zrt. vezérigazgatója, akinek cége nem fizeti ki a Megyeri híd kisvállalkozó építőit. Az ügyben soka gyanús körülmény, így például az is, hogy e társaságnak már több hónapja felszámolás alatt kellene állnia.

Furcsa eljárásokat is alkalmaztak a csődközelbe jutott Ganz Híd-, Daru- és Acélszerkezetek (Ganz Acél) Zrt. vezetői magyar és szlovákiai alvállalkozóikkal szemben. Előbb minden tartozást elismerve, fűt-fát megígértek, hogy a hónapok óta számláik kifizetésére várakozó vállalkozók ne vonuljanak le, további munkanapokat öljenek a Ganz különböző hídépítési projektjeibe. Majd amikor újabb több százmillió forintnyi hegesztési és lakatosmunkát elvégeztettek – a többi közt a Megyeri híd építését is befejezték –, visszaküldözgették a vállalkozók számláit, mondván: azok nem érvényesek, mert hiányzik róluk a teljesítés-visszaigazolás elismerése. Vagyis a Ganz Acél művezetői által szignózott számlák és teljesítésigazolások azért nem érvényesek, mert a vezérigazgató hónapokig csak gyűjtögette a dokumentumokat, de nem írta alá azokat. Legalábbis így mesélik a vállalkozók, és bizony az ilyen, és ehhez hasonló eljárások láttán nehéz nem rosszhiszeműségre, csalárd szándékra gondolni a Ganz Acél története kapcsán.

A szokatlan gyakorlatról szerettük volna az egy csoportnak tekinthető Hídépítő/Hídtechnika/Ganz Acél vezetőit is megkérdezni (a három cég kapcsolatáról lásd keretes írásunkat). Varga Gusztáv, a Ganz Acél vezérigazgatója és Lipót Attila, a Hídtechnika Kft. ügyvezetője elérhetetlennek bizonyult, illetve nem válaszolt szóbeli és írásbeli megkeresésünkre. Apáthy Endre, a Hídépítő Zrt. tulajdonosa viszont azt mondta: a mögött, hogy a Ganz Acél nem fizet, semmi törvénytelenség nincs, és a fent leírt eljárást el sem tudja képzelni Vargáról (a vezérigazgatóról lásd keretes írásunkat).

A híd

Az ominózus projektre – a szerződés címe szerint „az M0 körgyűrű 72,835 és 76,708 kilométer közötti szakaszának 2-szer 2 sávos autóútjára” – a Nemzeti Autópálya Zrt. szerződött az M0 Északi Duna-híd Konzorciummal (ennek tagjai a Strabag és a Hídépítő). E projekt része az Újpestet és Budakalászt összekötő északi Duna-híd, amely öt híd együttese. Az összesen 1861 méter hosszú létesítmény 61,9 milliárd forint plusz áfába, azaz 74,28 milliárd forintba került. A leghosszabb híd az 590 méter hosszú Nagy Duna-ági. A Szentendrei Duna-ági híd 332 méteres, míg a három ártéri híd közül a szentendrei-szigeti a leghosszabb, 560 méteres. A létesítmény még a nemzetközi közvéleményt is foglalkoztatta, hiszen amikor a névválasztást internetes szavazásra bocsátották, Stephen Colbert amerikai humorista lecsapott a sztorira, s az ő neve kapta a legtöbb szavazatot. Végül a szakmai megbízó NIF Zrt. által tavaly szeptemberben átadott létesítményt Megyeri hídnak nevezték el.

A pénzük után futó vállalkozók azért még mindig bizakodnak, hiszen a Ganz Acél Golgota utcai telephelyét a korábbi elképzeléshez képest gyorsított eljárással veszi meg egy hongkongi hátterű csoport. Varga Gusztáv március 19-én azt ígérte személyes találkozójukon az egyik érintettnek, hogy az ingatlan 2,9 milliárd forintos eladási árából igyekeznek az alvállalkozók felé fennálló 2 milliárd forintnyi tartozásból 40–100 százalékot törleszteni. (Állítólag ez nem kizárt, mert csak 30 milliós adótartozása van a cégnek és – bármennyire furcsa is – az ingatlan tehermentes.) Ám Apáthy Endre ezt az információt – a részletek elárulása nélkül – cáfolta számunkra.

„Guszti szeretne minket kifizetni; ha a tulajdonosok nem nyúlnak át felette, akkor megkapjuk a pénzt” – bízik egykori kollégájában Horváth László, az Artjob Kft. termelési igazgatója, aki tíz éve dolgozik a Ganznak. Előbb hegesztőként tette ezt, mint alkalmazott, később az Artjob munkatársaként, mint üzleti partner. Horváth folyamatosan 20, a központi nagycsarnokban dolgozó szakembert kölcsönzött a Ganznak, akik több híd építésénél is ott voltak. A média ingerküszöbét a Megyeri híd állami nagyberuházás ki nem fizetett melósai miatt érte el a Ganz nemfizetése, de a cég partnerei még az utolsó hónapokban is dolgoztak egy Sió-hídon, az Újpesti (Északi összekötő) vasúti hídon, a Szebényi völgyhídon, illetve két németországi hídon.

ACÉLOS MÚLT. A XIX. századig visszanyúló dicső múlttal rendelkező Ganz Acél az egykori munkavállalók elmesélése szerint az autópálya-építések beindulása óta mindig tele volt megrendeléssel. A most kárvallott vállalkozók egy része is dolgozott már a Ganzzal a dunaújvárosi Pentele híd, az esztergomi Mária Valéria híd, egy-egy tiszaugi, polgári, szekszárdi vagy valamelyik külföldi projekt kapcsán (például Egyiptomban). Ráadásul a nagy hídprojektek mellett forgóvázak, szivattyúk, daruk, acélszerkezetek is készültek a cégnél. A Ganz mindig sok alvállalkozót alkalmazott, mert rengeteg régi hegesztője ment ki saját vállalkozásokba az évek során. A csődveszély ugyan időről időre felmerült, már Varga Gusztáv elődje, Czár András idejében is, de valamiképpen mindig sikerült elkerülni a bedőlést. Apáthy Endre állítja, az örökölt hatalmas adósság volt a fő gond, ezt görgette maga előtt a társaság. Ezen valamelyest enyhítettek a nyereséges évek és a mátranováki üzem eladása. (Apáthy beszámolója szerint a kanadai Bombardier volt a mátranováki telep fő megrendelője, amely aztán egyszer csak bejelentkezett, hogy vagy megveszi a céget, vagy elviszi az üzletet, s a Ganz inkább az eladást választotta.)

Vezetők és cégek szövevénye

Azonos vállalkozási kör tagjainak tekinthető a Megyeri híd projektben fővállalkozó Hídépítő Zrt., az általa kivitelezőként megbízott Ganz Acél Zrt., valamint a Hídtechnika Kft. A nem-fizető Ganz Acélt felerészben a Hídtechnika Kft. birtokolja. Ez azért érdekes a történetünk szempontjából, mert a Megyeri hídra alakult kivitelezői konzorcium egyik tagja, a Hídépítő Zrt. elég könnyen kapcsolatba hozható a Hídtechnikával is, és így a Ganz Acéllal is. A Hídépítő Karikás Frigyes utcai központja ad otthont a Hídtechnika Kft. központjának is. A Hídépítő csak 8,8 százalékos közvetlen tulajdonosa ugyan a Hídtechnikának, de a kft. többi tulajdonosa is köthető vagy a Hídépítőhöz, vagy a Ganzhoz (lásd az ábrát).

A Megyeri hídról 2006-ban szerződött az állam a Strabaggal, illetve a Hídépítővel, amely némi áttétellel a Ganz Acél tulajdonosa. Mert noha e társaságot 50-50 százalékban a Vegyépszer és a Hídtechnika birtokolja, utóbbi tulajdonosai között maga a Hídépítő és több vezetőjének magánérdekeltsége is szerepel. A szerződéskötés után a fővállalkozók részben továbbadták a feladatokat; így kapott munkát a Ganz Acél, illetve e társaság alvállalkozói köre is. A Ganz Acél 2006 elején sürgősséggel értesítette a korábbi projektekből ismert partnereket, majd egy próbamunka bemutatása után rohamtempóban szerződtette azokat. Ehhez már nem kellett közbeszerzés vagy pályázat, sőt Fazakas Orsolya, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. szóvivője szerint a 10 százaléknál kisebb beszállítói súlyú alvállalkozókról a megrendelőnek nem is kellett tudnia.

A vállalkozók – függetlenül attól, hogy a Golgota utcában vagy a terepen dolgoztak, illetve hogy milyen munkára vették fel őket (többségüket egyébként hegesztésre) –, egybehangzóan számoltak be a Ganz Acél által kialakított teljesítésigazolási gyakorlatról. Molnár Gábor, a speciális építőipari technikával rendelkező miskolci Geostabil Kft. vezetője elmesélte, hogy cége változó létszámmal (2–11 fővel) vonult fel a terepen, folyamatosan 3–4 hónapos határozott idejű szerződéseket kötve. A teljesítés-igazolási jegyzőkönyvet a Ganz részéről Müller Zoltán, a csepeli előszerelő terület ügyvezetője havonta szignózta, ám ezek csak akkor váltak elfogadottá, amikor a számlák jóváhagyására jogosult Varga Gusztáv aláírása is rájuk került. A szerződés szerint a Ganz a számla benyújtását követő 60 napon belül fizetett, ami sokáig nagyjából így is történt, bár 5–35 napos késések már a kezdetektől előfordultak. Hasonlóképpen történt a Golgota utcai központban is a teljesítésigazolás; az Artjobnak például határozatlan idejű fix szerződése volt, és a blokkolóóra segítségével követte a megrendelő, hogy a megállapodás szerinti munkaórát valóban teljesítették-e a vállalkozók, akik kialkudott órabért kaptak.

BALHÉ. A Ganz pénze valamikor 2008 nyarán fogyott el. Nem csak az alvállalkozókat, de még a saját telefonszámlájukat sem fizették ekkortól. A számlákat befogadták ugyan a Ganz illetékesei, s a műszaki emberek (például Müller) továbbra is szignóztak, ám mint később kiderült, Varga Gusztáv ekkortól már nem írta alá azokat. Sőt, ahol rövidebb határozott idejű szerződésekkel dolgoztak, ott már az újabb kontraktusokat is csak betárolta, de nem szignózta. Vélhetően azért a könyvelésbe bevették e dokumentumokat, mert a számlákon mindenféle szignók, iktatószámok is megjelentek. Ez azért lehet lényeges, mert ha a Ganz nem jelezte időben a kifogásait, és nem vette bele a könyvelésébe a számlákat, felmerülhet a csalás gyanúja. Ha pedig belevette a könyvelésbe, akkor az furcsa, hogy utólag megkérdőjelezte a teljesítést. Ám októberben erről még nem volt szó, csak a vállalkozók kezdtek besokallni, s a nyáron kialakult fizetésképtelenség (a szokásos 45–60 napos fizetési határidők, és a jellemző csúszások miatt) ekkor verte ki náluk a biztosítékot.

Perlik a Megyeri híd alvállalkozói a Ganz-ot

Bűnügyi zárlatot és a nyomozás elrendelését kéri a Ganz Híd-, Daru-, Acélszerkezetgyártó Zrt.-vel szemben a Megyeri híd ki nem fizetett alvállalkozóinak egy részét képviselő Magyar György ügyvéd.

FigyelőNet, MTI

2009. április 3. 17:18

Az ügyvéd elmondta: a Megyeri híd alvállalkozói közül 24 cég mintegy 400 millió forint követelését képviseli az adós Ganz Acéllal szemben. (A teljes követelés 50 cég 2 milliárd forintja - ezt Horváth László, a károsultak képviselője állította az MTI-nek.)

Az ügyvéd úgy értesült, hogy az adós Golgota utcai telepéért 2,9 milliárd forintot fizetett a vevő, az általa képviselt cégek ebből szeretnék viszont látni a követeléseiket.

Ezért Magyar György még pénteken - a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságán keresztül - a főügyészséghez fordul. Kérelmében a nyomozás elrendelését, illetve a vételár bűnügyi zárlat alá vételét kezdeményezi.

Péntek, 2009. április 24. 18:13 Utolsó frissítés: 18:13

168 Óra Online írása

Címkék: Megyeri híd

Botrány a Megyeri híd körül: 1,3 milliárd forintot keresnek

Mintegy 1,3 milliárd forinttal kapcsolatos hűtlen kezelés miatt kell megkezdenie a nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak a Fővárosi Főügyészség utasítására - mondta Magyar György ügyvéd az MTI-nek, aki 24 cég mintegy 400 millió forintos követelését képviseli az adós Ganz Acéllal szemben.

http://www.168ora.hu/buxa/ganz-acel-13-milliard-forintot-kell-felderitenie-a-nyomozasnak-34738.html

A Ganz Acél Zrt. a Megyeri híd acélszerkezeteit gyártotta, és a helyszínen szerelte. Amikor elkészült a 63 milliárd forintba került híd, az állami megrendelő Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. kifizette az építő konzorcium két tagját, a Hídépítő Zrt-t és a Strabag Zrt-t. A pénzt ők tovább utalták az alvállalkozóiknak, de a Ganz Acél alvállalkozói máig hiába várnak a pénzükre.

Horváth László, a károsultak képviselője 50 cég 2 milliárd forintos kifizetetlen pénzéről beszélt korábban az MTI-nek, míg Varga Gusztáv, a Ganz Acél vezérigazgatója 700 millió forintra tartotta ezt a követelést, szintén az MTI-nek adott nyilatkozatában.

Magyar György ügyvéd azzal fordult a Fővárosi Főügyészséghez, hogy felmerül a hűtlen kezelés gyanúja az összességében 1,3 milliárd forintos engedményezés kapcsán.
Az ügyvéd az MTI-nek úgy fogalmazott, hogy papíron létező ekkora követelést engedményezett a Ganz Acél az egyik tulajdonosára, a Hídépítő Zrt.-re, mely cég azt ki is fizette.
"Ne a ki nem fizetett alvállalkozóknak kelljen felderíteniük azt, hogy jogosak voltak-e ezek a kifizetések, tegye meg helyettük a nyomozó hatóság" - mondta Magyar György.
Ezt az 1,3 milliárd forintot a Hídépítő levonta a Ganz Acélnak járó összegből, a károsultak azt feltételezik: ha megkapta volna a cég a Megyeri híd építéséért járó teljes összeget, akkor őket is ki tudta volna fizetni.

A Hídépítő Zrt. a héten kedden tartott sajtótájékoztatót, amelyen Repkay Kálmán igazgató elmondta: egyes stratégiai helyzetben lévő alvállalkozók - akiket a Ganz Acél foglalkoztatott - ultimátumot adtak a cégnek: vagy fizet, vagy levonulnak. Ezt tette az acélsodronyokat feszítő francia cég, és több acélgyártó is. Miután veszélybe került a híd további építése, és a Ganz Acélnak nem volt pénze, a kérdéses cégeket - engedményezéssel - a Hídépítő fizette ki.

Rapkay Kálmán egymilliárd forint körüli összeget említett, a Ganz Acél teljes alvállalkozói díja 16 milliárd forint volt, a Ganz Acél tehát a végelszámolásnál nem 16 milliárd forintot, hanem csak 15 milliárdot kapott.

 

Elnyelt pénzek

A Megyeri híd kárvallott építői

 

2009./33. szám - augusztus 13.

·         a

·         a

·         a

Cikk nyomtatása

Cikk küldése

Brückner Gergely -

Feljelentések tömkelege érkezett a Megyeri híd kivitelezőinek nem fizető Ganz Acél Zrt. bukása ügyében. A botrányos építkezés a Hídépítő Zrt. és a Strabag Zrt. fővállalkozásában készült, mégis e két cég újíthatja fel a Margit hidat is.

Követeléseinek mindössze 8 százalékát akarja kifizetni a Ganz Acél Zrt. a Geostabil Kft.-nek, amely a Megyeri hídon és más projekteken (egy berlini és egy Sió-hídon) is dolgozott neki. A Figyelő által megkeresett többi alvállalkozó is hasonló, legtöbbjük által elfogadhatatlan ajánlatokat kapott a Megyeri híd meghatározó alvállalkozójának számító, csőd közeli helyzetbe került Ganz Acéltól, amely ellen számosan kértek felszámolást. Sal László, a Ganz Acél igazgatósági tagja, egyben a közvetett tulajdonos Hídépítő vezérigazgató-helyettese azonban lapunknak nyilatkozva úgy vélte, még augusztusban megállapodhatnak az alvállalkozók többségével.

EGYÖTÖDNYI ELISMERÉS. Egyébiránt a 8 százalékos ajánlatot 40 százalékos kifizetési hányadként kommunikálták az adós nevében eljáró közvetítők, jogászok. Erre az a magyarázat, hogy a Geostabil esetében a teljes követelés ötödét ismeri csak el a Ganz Acél, és ennek a 40 százalékáról szólt az ajánlat. Az összeg felét készpénzben, felét pedig a társaság által felértékelt eszközökben, esetleg követelésekben ígérték. Korábban Müller Zoltán műszaki igazgató igazolta a benyújtott számlákat, de Varga Gusztáv vezérigazgató nem írta alá azokat. Molnár Gábor, a Geostabil ügyvezetője szerint Varga a befejezett és átadott hidak, így a Megyeri híd számláit még nagyobbrészt elfogadta, ugyanakkor azoknak a projekteknek a részteljesítéseit vitatja, amelyeket a Ganz Acél már nem tudott befejezni.

A Megyeri híd állami óriásberuházás a Hídépítő Zrt. és a Strabag Zrt. fővállalkozásában készült. Az egyik meghatározó alvállalkozó, a tender nélkül kiválasztott, és közvetve a Hídépítő által is tulajdonolt Ganz Acél Zrt. 600–800 millió forinttal maradt adósa saját alvállalkozóinak (Fizetésképtelen történet – Figyelő, 2009/14. szám). Pedig a megrendelő állami vállalat, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. a szerződésben foglalt összegeket kifizette, a két fővállalkozó is nagyrészt átutalta a Ganz Acél jussát, igaz, bizonyos összegeket engedményezések miatt közvetlenül néhány kiválasztott alvállalkozónak juttattak.

A Hídépítő, mint áldozat

A Hídépítő vezetői úgy érzik, maguk is áldozatok, ám mégis mindent megtesznek a hitelezők kifizetéséért. Elmondásuk szerint, amikor áttételesen bevásároltak a Ganz Acélba, tudták, hogy nagyok a nehézségei, de azt hitték, menthető a helyzet, ezért 2008-ban a két tulajdonos 800 millió forintos segítséget is nyújtott. A refinanszírozási tervüket, amelynek keretében egy csepeli, kedvezőbb felépítésű csarnokba szerettek volna költözni, a két finanszírozó bank (forrásaink a K&H-t és a Raiffeisent említették) hitelfelmondása megakadályozta. E verzió szerint, amikor a bankok februárban felmondták a reorganizációs hitelszerződést, vége lett a dalnak. Ahogy Fehér László, a Hídépítő vezérigazgatója fogalmazott: „az egész ország, különösen az építőipar válságban volt, amibe a Ganz Acél már eleve nehéz helyzetben érkezett, így amikor legyengült állapotban kapott egy influenzás fertőzést, belehalt.”

Ami bevétel ezután befolyt a céghez, azt a bank elvitte, így a Ganz Acél a berlini szerződését sem tudta teljesíteni, a német Hochtief cég 500 millió forintos, amúgy vitatott kötbért, bankgaranciát hívott le. Ezzel kapcsolatban jogvita indul. A hídépítős vezetők szerint mindenki belerúgott abba, akinek gyenge volt a tárgyalási pozíciója. A Ganz már leszállított 400 milliónyi hídelemet, amelyet a Hochtief visszaigazolt, ám később az ellenértéket nem utalta át. Ehelyett küldött egy levelet, amelyben összesen 50 ezer eurót érő hulladéknak minősítette a kapott elemeket, ám mégis beépítette azokat a berlini hídba. Sal László szerint a furcsa eljárás miatt megalapozott az a jogi eljárás, amelyben 1,2 millió eurót követelnek a Hochtieftől, ám mivel a bankgarancia feltétel nélküli volt, a kötbért elutaló Raiffeisennel nincsen vitájuk.

Varga Gusztávot – aki korábban a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács tagja volt, de e posztjáról már lemondott – nem sikerült fellelnünk. Élelmes alvállalkozók ugyan megszerezték a cégvezető lecserélt, legújabb mobilszámát is, ám amióta elkezdték hívni, már ez a telefon is csak annyit mond, hogy „a hívott szám az előfizető kérésére nem kapcsolható”. A vezérigazgató személyesen sem érhető el, a Ganz egykori Golgota utcai telephelyéről egy újpesti, Szilágyi utcai, biztonsági őrök által védett bérelt családi házba tette át az irodáját. Az általunk elért alvállalkozók közül néhánynak azért sikerült beszélni vele. Ezeken a négyszemközti találkozókon Varga sajnálkozott, hogy a tulajdonosi utasítások foglya (a Ganz Acél felerészt a Hídépítő-csoportba tartozó Hídtechnika Kft., felerészt a Vegyépszer tulajdona), nem tehet semmit a főnökei ellen. Bár korábban 30–40 vállalkozó előtt megígérte a számlák elismerését és a tartozások kiegyenlítését, újabban azt mondogatja, hogy ő tavaly novemberben már mindenkinek jelezte: csak saját felelősségére folytassa a munkát.

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 1
Heti: 16
Havi: 13
Össz.: 12 905

Látogatottság növelés
Oldal: Újságcikkek
GANZ-zal szemben avagy elvonási tünetek - © 2008 - 2024 - ganz-asztal.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »